Co zrobić kiedy zgon nastąpił w domu?
Śmierć bliskiej osoby niekiedy przychodzi znienacka i ciężko się na nią przygotować. Może zastać nas w każdym miejscu i o każdej porze, w tym we własnym domu. Dobrze wiedzieć jakie kroki należy podjąć w takiej sytuacji i do kogo zwrócić się o pomoc.
Najważniejszym krokiem po zauważeniu śmierci osoby bliskiej w domu jest niezwłoczne wezwanie lekarza, który oficjalnie stwierdzi zgon. Uprawnienia do tego ma zarówno lekarz rodzinny, do którego można zadzwonić lub lekarz karetki pogotowia, jeśli zadzwonimy pod 112 lub 999. Poza samym faktem zgonu lekarz powinien określić szacowaną godzinę oraz jego przyczynę. Następnie ustalenia te powinny zostać wpisane przez członków pogotowia lub lekarza do tzw. karty zgonu, czyli de facto pierwszego i najważniejszego dokumentu, z którym łączą się formalności związane ze śmiercią i niezbędnego do późniejszego pochówku osoby zmarłej. W związku z tym karta zgonu to dokument:
- potrzebny do pochówku zgodnie z obowiązującymi procedurami;
- umożliwiający wystawienie aktu zgonu przez Urząd Stanu Cywilnego;
- pozwalający na przewóz ciała zmarłego do kostnicy (domu pogrzebowego bądź kostnicy miejskiej).
Zgon w domu - i co dalej?
Niekiedy zdarza się, że lekarza rodzinny nie jest w stanie pojawić się od razu po wykonanym telefonie: mieszka w odległości większej niż 4 km od miejsca zgonu, pełni obowiązki służbowe, które mu to uniemożliwiają lub z przyczyn losowych nie jest w stanie udzielić pomocy. W takim wypadku, jeśli po upływie 12-stu godzin od śmierci i wykonania telefonu nadal nie pojawi się na miejscu, mamy obowiązek wezwać pogotowie ratunkowe.
W następnej kolejności warto powiadomić o śmierci pozostałych bliskich i ewentualne osoby roszczące sobie prawo do spadku po zmarłym. Przed pogrzebem należy dodatkowo udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Niestety nawet w przypadku śmierci bliskiej nam osoby jest to konieczna formalność. To właśnie tam należy zgłosić zgon, by uzyskać urzędowo potwierdzony akt zgonu. Owej formalności mogą podjąć się: współmałżonek zmarłego, członkowie rodziny zmarłego (rodzice, wnuki, dzieci, dziadkowe, rodzeństwo lub teściowe) albo pełnomocnik, którejś z wymienionych osób.