Czy po kremacji może odbyć się pochówek w obrzędzie chrześcijańskim?
Kościół Katolicki już w 1983 roku zezwolił na kremację zwłok. Mimo to, nadal nie jest to zbyt popularna forma pochówku wśród chrześcijan. Wpływ na to ma przede wszystkim tradycja, nie mniej wybór tej formy nie jest zabroniony. Kremacja staje się bardziej popularna wśród różnych grup i za parę lat może być normą, nawet wśród wyznawców religii chrześcijańskich.
Jak tradycja chrześcijańska odnosi się do kremacji?
W tradycji chrześcijańskiej, mimo braku zakazu kremacji, przyjęło się chować ciała zmarłych w trumnie. Źródło tej tradycji ma swoje miejsce w Biblii. A dokładnie w zapisie, dotyczącym odkupienia zwłok przez Jezusa Chrystusa, czyli wskrzeszania zmarłych i udzielania im łaski zmartwychwstania. Z tego też powodu, szczególnie starsze pokolenie, do kremacji podchodzi z rezerwą. Dlatego także Kościół Katolicki nie promuje spopielania zwłok. Chrześcijanie nie kryją się z faktem, że wybierana forma pochówku bierze się z wielowiekowej tradycji. Jednak kremacja zyskuje coraz więcej zwolenników i w przyszłości może być normą, także w religiach chrześcijańskich.
Korzyści z rosnącej popularności kremacji
Jak wspomniano już wcześniej, Kościół Katolicki nie zabrania kremacji zwłok. Dlatego też spopielenie zwłok staje się bardziej powszechne. Ma na to wpływ wiele czynników, a wśród nich kwestie ekologiczne, ekonomiczne i urbanistyczno-demograficzne. Przez coraz bardziej liczne zaludnienie miast, powiększają się obszary cmentarne zajmując tym samym tereny miejskie. Prochy zmarłych umieszczane są w urnach, które zajmują znacznie mniej miejsca, niż trumny. Kolumbaria, czyli miejsca ich przechowywania, również przyczyniają się do oszczędzania terenu na cmentarzu. Prochy nie przyczyniają się do zanieczyszczania wód gruntowych. Do tego taka forma pochówku jest tańsza, niż pochówek tradycyjny.