Jak składać kondolencje?
Choć często śmierć bliskiej osoby sprawia, że rodzina pogrążona w żałobie woli zostać sama, to w dobrym tonie jest złożenie kondolencji. Uroczyste słowa wyrażające żal, ból oraz współczucie związane ze śmiercią członka rodziny mogą przynieść ulgę bliskim. Poza tym jednak, to rodzaj hołdu złożonego samej osobie zmarłej, wyraz pamięci i troski o tych, którzy cierpią najbardziej przez jej odejście.
Kluczowe jest jednak, by złożyć kondolencje w dobrym tonie i z niezbędną delikatnością, rozumiejąc, jak ciężkie chwile przeżywa rodzina zmarłego. Faux pas w takiej sytuacji może skutkować nie tylko blamażem, ale również może być powodem pogorszenia stanu psychicznego osób będących adresatami naszych kondolencji. Warto więc jeszcze przed podejściem do rodziny zmarłego ułożyć sobie w głowie plan wypowiedzi. To pozwoli uniknąć niezręcznej ciszy czy słów nieodpowiednich do okazji, które mogą wywołać reakcję bardziej emocjonalną, niż miałoby to miejsce w innych okolicznościach.
Składanie kondolencji - jak należy to zrobić?
Priorytetem przy składaniu kondolencji bliskim osoby zmarłej jest delikatność i wyważenie. Pamiętajmy, że słowa te mają przynieść ulgę i zrozumienie adresatom naszych słów bardziej niż nam samym. Dobrze, by kondolencje był zwięzłe i możliwie najkrótsze. W swojej mowie można wykorzystać zwroty takie jak: “moje kondolencje”, “wyrazy głębokiego współczucia”, czy „proszę przyjąć moje kondolencje z powodu straty”. To wystarczy, by wyrazić emocje, jakie towarzyszą ostatniemu pożegnaniu.
Chociaż kondolencje mają wyrażać smutek, to dobrze jest dodać do nich deklarację swojej ewentualnej pomocy. Warto dodać, że bliscy zmarłego mogą liczyć nie tylko na nasze wsparcie emocjonalne, ale również wyręczenie w obowiązkach, na które nie mają siły w obliczu żałoby, którą przechodzą. Niekiedy taka oferta może znaczyć więcej, niż się nam początkowo wydaje. Daje to im poczucie, że nie są osamotnieni pomimo śmierci najbliższego członka rodziny i że są osoby, które są gotowe pomóc im w tym trudnym czasie.