Jaka trumna do kremacji?
Kremacja jest jedną z metod pochówku zmarłych stosowaną od wielu tysięcy lat. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na nią głównie ze względów ekonomicznych, higienicznych i ekologicznych. Współczesna kremacja różni się znacznie od tradycyjnego palenia ciał znanego od zarania dziejów. Przede wszystkim proces spopielenia ciała zmarłego odbywa się bez udziału ognia – jedynie pod wpływem działania ekstremalnie wysokiej temperatury (powyżej 1000°C). Nowoczesne piece kremacyjne to skomplikowane urządzenia wyposażone w zaawansowane systemy komputerowe, które monitorują, kontrolują i sterują całym procesem.
Jakie rodzaje trumien są przeznaczone do kremacji?
Do kremacji przeznaczone są specjalne trumny. Muszą być one pozbawione wszelkich metalowych elementów, ozdób i okuć, a także chemicznych środków czy powłok lakierniczych, które podczas kremacji mogłyby wydzielać do atmosfery szkodliwe substancje i gazy. Pierwszą propozycją jest tradycyjna trumna drewniana (bez metalowych okuć i lakieru). Jest ona wykonana z czystego drewna sosnowego w jasnym kolorze.
Można też zdecydować się na kremację w trumnie kartonowej (tzw. ekologicznej). Karton, z którego jest wykonana, jest bardzo gruby i solidny. Powstaje z prasowanej tektury. Rodzina zmarłego może wybrać jej kolor (np. brązowy lub biały). Trumny kartonowe są tańsze od drewnianych. Bez względu na to, na którą z tych trumien zdecyduje się rodzina zmarłego, jego ciało musi być owinięte całunem albo całkowicie ubrane.
Dlaczego nie ma większego wyboru trumien kremacyjnych?
Trumna kremacyjna jest poddana spalaniu razem z pochowanym w niej ciałem zmarłego. Z tego względu nie może być wykonana z materiałów, które podczas procesu kremacji pod wpływem oddziaływania bardzo wysokiej temperatury mogłyby wydzielać do atmosfery trujące substancje lub gazy. Tego typu trumny muszą być zrobione z surowców, które ulegają całkowitemu spopieleniu, aby po zakończeniu kremacji można było złożyć prochy do urny.