Jakie elementy składają się na muzyczną oprawę pogrzebu?
Organizacja pogrzebu bliskiej osoby to wiele obowiązków. Sama oprawa ceremonii składa się z dużej ilości elementów. Do tego bliscy odczuwają silny ból po stracie członka rodziny. Osoba zajmująca się organizacją może nie mieć głowy do zajmowania się każdym elementem uroczystości. Warto więc powierzyć organizację profesjonalnemu zakładowi pogrzebowemu, który zadba o każdą część oprawy, w tym o oprawę muzyczną ceremonii.
Jak dobrać muzykę do ceremonii pogrzebowej?
Dobór muzyki pod ceremonię pogrzebową nie jest wcale taki oczywisty. Jest kilka utworów, które są uznawane za najbardziej popularne, jednak nie wszyscy się na nie decydują. Wiele zależy od gustu zmarłej osoby i jej bliskich. Przyjęto, że nie wypada grać lub odtwarzać utworów wesołych i skocznych. Jeżeli organizatorzy mają pomysł na dobór muzyki, warto skonsultować go z osobami świadczącymi usługi pogrzebowe. Oprawa muzyczna, powinna podkreślać doniosłość tej chwili i stworzyć odpowiedni nastrój. Można też wybrać utwory, które budzą wspomnienia związane ze zmarłą osobą.
Z czego składa się oprawa muzyczna pogrzebu?
Wybór oprawy muzycznej zależy od organizatora. Niemal na każdym pogrzebie pojawia hejnał „Cisza” grany na trąbce podczas składania trumny lub urny. Oprócz tego można zdecydować się na odtwarzanie utworów ze sprzętu audio lub wynająć zespół albo orkiestrę. Pierwsza opcja jest wygodna i tańsza, jednak nie oddaje w pełni nastroju danej chwili. Orkiestrę z reguły wynajmuje się, jeżeli zmarła osoba służyła, np. w straży pożarnej. Natomiast zespół stawia przed organizatorem kolejną decyzję, jaką jest dobór instrumentów. Najczęściej wybiera się skrzypce i trąbki, jednak nie raz można spotkać się z fletami, harfami, wiolonczelami, czy nawet z gitarami. Warto pamiętać, że oprawa muzyczna nie musi być standardowa.