Kiedy dokonuje się ekshumacji zwłok?
Ekshumacja to proces wydobycia zwłok lub szczątków osoby zmarłej. Zgodnie z literą prawa można dokonać ekshumacji w celu: przeprowadzenia oględzin sądowych lub lekarskich albo by przenieść zwłoki do innego grobu. Główną osobą decyzyjną w kontekście ekshumacji ludzkich szczątków jest odpowiedni rejonowy Inspektor Sanitarny. To on wydaje zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, ale nie jest jedynym organem, do którego należy zgłosić się z odpowiednim wnioskiem. Dodatkowo należy zgłosić się do administratora cmentarza, z którego szczątki lub zwłoki są wydobywane. Następnie, jeśli to dwa inne miejsca, to należy zawnioskować z prośbą do organu zarządzającego cmentarzem, na który ekshumowane zwłoki zostaną przeniesione.
Procedury towarzyszące ekshumacji zwłok w Polsce
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, ekshumacje na na terenie Polski przeprowadza się w okresie 16 października do 15 kwietnia, jeśli to możliwe bardzo wczesnym rankiem. Pieczę nad całym procesem sprawuje Inspektor Sanitarny i może on wskazać inny termin niż regulowany przez treść prawa.
Osoby biorące udział w ekshumacji zwłok powinny zachować specjalne środki ostrożności. W obowiązku osób zaangażowanych leży stosowanie się do poleceń i sugestii związanych z BHP, przestawianych przez nadzorującego. Dotyczy to również postępowania z wydobywanymi zwłokami oraz glebą, przykrywającą trumnę. Wydobywający mają obowiązek umieszczać ją na nieprzepuszczalnej macie.
Zależnie od czasu, który upłynął od pochówku zwłoki wydobywa się z zachowaną trumną, którą bez otwierania umieszcza się w nowej, blaszanej albo zebrane szczątki wraz z pozostałymi fragmentami trumny umieszcza się w innej. Bezsprzecznie jednak, w każdym przypadku grób zasypuje się ta samą ziemią.