Zasady savoir vivre na pogrzebie
Śmierć bliskiej osoby to wyjątkowo trudne wydarzenie i chociaż pogrzeb jest wydarzeniem pozwalającym na ostatnie pożegnanie wszystkim znajomym zmarłego, to warto wykazać szczególną empatię wobec osób, które żegnają w tym dniu swoich bliskich. Podstawową oznaką współczucia w dniu pogrzebu jest zachowanie zasad etykiety podczas jego trwania oraz zachowanie wobec najbliższych zmarłego.
Ważnym elementem etykiety pogrzebowej jest strój. Powinien być elegancki, ale skromny, by nie przyciągać za bardzo uwagi innych zgromadzonych. W naszej kulturze przyjęła się tradycja ciemnego stroju i chociaż zazwyczaj osoby żegnające zmarłego wybierają czarny, to nie jest to reguła jeśli zmarły nie należał do bliskiej rodziny. Szczególnie w przypadku panów, wystarczy kolor granatowy, jednak decydując się na garnitur w tym kolorze należy dobrać klasyczną, białą koszulę i czarny lub granatowy krawat. Panie powinny założyć tego dnia odpowiednio długą sukienkę albo kostium ze spodniami lub spódnicą, a dodatkowo mogą pozwolić sobie na nakrycie głowy.
Etykieta wymagana podczas ceremonii pogrzebowej
Pozostałą kwestią są dodatkowo kwiaty oraz kondolencje składane najbliższym. Najpopularniejszym rodzajem bukietów i wiązanek są te wykonane z chryzantem i lilii, jednak coraz częściej bliscy decydują się na inne kwiaty, więc to również nie stanowi reguły. Zależnie od woli najbliższych zmarłego lub regulaminu kościoła mogą być one składane bezpośredni przez uczestników pogrzebu lub wręczane grabarzom przed odjazdem karawany przed orszakiem żałobnym.
Kondolencje to najtrudniejszy element pogrzebu i należy zachować dużą dozę wyczucia. Należy pamiętać, że to nie życzenia, więc nie powinno się wymuszać pozytywnego wydźwięku swoich słów. Kondolencje są wyrazem wsparcia, w związku z czym dobrze, by było krótkie i zapewniały adresatowi poczucie wspólnoty.